Şub 13

“Tüm taşeron işçiler için kadro istiyoruz”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar’dan hükümete çağrı: “696 sayılı KHK ile özel bütçeli kuruluşlarda, KGM’de ve KİT’lerde kapsam dışı bırakılan taşeron işçilere de kadro verilsin”

 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, Karayolları Genel Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda, 696 sayılı KHK ile özel bütçeli kuruluşlarda, KGM’de ve KİT’lerde kapsam dışı bırakılan taşeron işçilere de kadro verilmesi için hükümete çağrı yapıldı.

Toplantıda ilk sözü alan Atalay, “Geldiğimiz noktada 1 milyon insan kadroya giriyor. Ulaştırma Bakanı, Karayolları Genel Müdürü bizim önümüze düşüp bu işlerin takipçisi olmak zorundadır. Bu kurumda barışı sağlamak istiyorsak, huzuru sağlamak istiyorsak, tüm kurumlarda barış ve huzuru sağlamak istiyorsak KİT’ler dahil dışarıda kalanların tamamının bu çatının altına alınmaları gerekiyor” dedi.

Daha sonra konuşan Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar ise, 10 bin civarında işçinin kapsam dışı bırakıldığına dikkati çekerek şunları söyledi:

“Kapsam dışı bırakılan işçiler, asıl işin parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslim olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçiler oluşturmaktadır. Şu an anahtar teslim olarak iş üstlenen taşeronların yanında çalışan işçi sayısı 10 bin civarındadır. Kapsam dışı kalan ikinci grup tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçilerle müşavirlik hizmetleri altında tünellerdeki her türlü işi yapan 5 bin kişi oluşturmaktadır. Aynı kararname ile kapsam dışı bırakılan, yani düzenlemenin getirdiğinden yararlanmayan Karayollarındaki taşeron işçi sayısı toplamda 16 bin civarındadır. İşçileri ve ailelerini hayal kırıklığına uğratan tablo budur. Biz istisnasız tüm taşeron işçiler için kadro istiyoruz.”

Kaynak: Birgün

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/tum-taseron-isciler-icin-kadro-istiyoruz/