Tem 26

TEMMUZ 2018 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.738,37 TL

GIDA FİYATLARI ve DÖVİZ KURU GİT-GEL YAPIYOR, ENFLASYON YÜKSELİYOR

MUTFAK ENFLASYONUNDA ONİKİ AYLIK ARTIŞ YÜZDE 16,07 ORANINDA

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 1.738 TL, YOKSULLUK SINIRI 5.662 TL

BİR KİŞİNİN AYLIK GEÇİM MALİYETİ ASGARİ ÜCRETİN 533 TL FAZLASIYLA 2.136 TL

Uygulanan ekonomik politikalarda gündemi faiz ve döviz kurundaki gelişmeler meşgul ederken, özellikle gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üstüne çıkması ve sürekli değişim göstermesi, enflasyona olumsuz yansıyor. Aylık ve ücretlere sonradan gerçekleşen enflasyon farkının verilmesi, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını iyileştirmeye yetmiyor.

 

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu), çalışanların geçim şartlarını otuz bir yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması ile ortaya koymaktadır.  

 

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2018 Temmuz ayı sonucuna göre:

 

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.738,37 TL,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.662,46 TL oldu.
  • Bir çalışanın –sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2.136,28 TL olarak hesaplandı.

Kaynak: Türk-İş

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/temmuz-2018-aclik-ve-yoksulluk-siniri/