Oca 25

OCAK 2017 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.615,49 TL,

 YILIN İLK AYINDA YAPILAN “FİYAT AYARLAMALARI” YİNE ÇALIŞANIN MUTFAĞINA!..

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 1.615 TL, YOKSULLUK SINIRI 5.262 TL OLDU.

BİR KİŞİNİN AYLIK GEÇİM MALİYETİ 1.999 TL’YE YÜKSELDİ.

MUTFAK ENFLASYONU -BAZ ETKİSİYLE- ON İKİ AYLIK YÜZDE 9,22 ORANINDA…

Asgari ücret başta olmak üzere, ücretli çalışanların neredeyse tek gelir kaynağı olan maaş ve ücretler ile emekli maaşlarına 2018 yılının ilk ayından geçerli olmak üzere yapılan artışların etkisi piyasaya anında yansıdı. Yılın ilk ayında özellikle gıda ürünlerinde görülen “fiyat ayarlamaları” sonucu ücretli çalışanların satın alma gücü aşınmaya başladı.

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu), otuz bir yıldan bu yana her ay düzenli olarak çalışanların geçim şartlarını “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması ile ortaya koymaktadır.

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2018 Ocak ayı sonucuna göre:

 

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.615,49 TL,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.262,18 TL oldu.
  • Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.998,88 TL olarak gerçekleşti.

Kaynak: Türk-İş

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/ocak-2017-aclik-ve-yoksulluk-siniri-2/