Şub 27

Asgari ücretle değil aile bir işçi bile geçinemez

Bu ay açlık sınırı 1637 liraya, yoksulluk sınırı 5 bin 331 liraya yükseldi. Türk-İş’ten yapılan değerlendirmede, “Mevcut asgari ücretle değil bir ailenin, bir işçinin bile geçinebilmesi mümkün değil” denildi

Şubat ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1637 liraya, yoksulluk sınırı ise 5 bin 331 liraya yükseldi. Bir kişinin aylık geçim maliyeti ise 2 bin 22 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş’in 31 yıldır her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının 2018 Şubat ayı sonuçları dün açıklandı. Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1636 lira 59 kuruş oldu.

Dört kişilik bir ailenin gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5 bin 33o lira 93 kuruş olarak hesaplandı.
Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyesi ise 2 bin 22 lira 8 kuruş olarak gerçekleşti.

İki ayda 93 liralık artış
Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır düzeyde geçimi için gerekli harcama tutarı (yoksulluk sınırı), yılın ilk iki ayında Aralık 2017’ye göre 93 lira arttı. Son bir yıldaki artış ise 437 lira oldu. Buna göre, 2018 yılı için belirlenen asgari ücret zammının iki katından fazlası, fiyat artışları nedeniyle aile bütçesine ek yük olarak geldi.
Dört kişilik bir ailenin sadece sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı ise (açlık sınırı) geçen aya göre 21 lira, geçen yıla göre 134 lira artış gösterdi. Buna göre, geçen yılın aynı ayında gıda harcaması için günde 50 lira harcamak durumunda olan bir ailenin bugün 55 lira harcaması gerekiyor.

Araştırmada şu değerlendirme de yer alıyor: “Ülkedeki çalışanların ağırlıklı bölümünün elde ettiği tek gelir olan asgari ücret, günümüzde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı tutarını bile karşılamaktan uzak. Mevcut asgari ücretle değil bir ailenin, bir işçinin bile geçinebilmesi mümkün değil.”

asgari-ucretle-degil-aile-bir-isci-bile-gecinemez-432747-1.

***

Şubat ayında mutfak enflasyonu

Türk-İş’in araştırmasına göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,31 arttı. Yılın ilk iki ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 1,77 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 9,88 olarak hesaplandı.

Şubat ayında süt ve peynir fiyatları yine arttı, yoğurt fiyatı değişmedi. Et ithalatı sonucu kıyma et fiyatında yapılan indirim bu ay yine devam etti, ancak diğerlerinin (örneğin kuşbaşı) fiyatı değişmedi. Tavuk fiyatı da bu ay değişmedi. İstavrit ve hamsi fiyatında artış görüldü. Geçen ay fiyatı gerileyen yumurtanın tane fiyatı bu ay arttı. Yaş sebze-meyve fiyatları bu ay mevsim şartlarındaki olumlu durumun devam etmesi nedeniyle neredeyse aynı kaldı. Tereyağı, ayçiçek yağı, siyah ve yeşil zeytin ile pekmezin fiyatında da artış yaşandı.

Kaynak: Birgün

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/asgari-ucretle-degil-aile-bir-isci-bile-gecinemez/