Kas 20

2017’de 71 işçi intihar etti!- Mustafa Mert Bıldırcın

Başta ekonomik sıkıntılar olmak üzere, mobbing ve çalışma koşullarının neden olduğu işçi intiharlarında büyük artış yaşandı. İş Müfettişi Özcan: İntihar artışında OHAL etkili oldu


İş cinayetlerinde ilk sıralarda yer alan Türkiye’de, ekonomik sıkıntılar ve işsizlik nedeniyle intihar eden işçi sayısında da ürkütücü boyutlara ulaşıldı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, (İSİG) 2013, 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleşen toplam 99 işçi intiharına karşın yalnızca bu yılın kasım ayına kadar geçen sürede ise 71 işçinin intihar ederek yaşamına son verdiğini açıkladı.

2016 yılında gerçekleşen işçi intiharı sayısının ise en az 90 olduğu kaydedildi. ISİG’in istatistiklerine yansıyan intihar sayısı, Türkiye’nin içinde olduğu ekonomik çıkmaza bir kez daha işaret etti. Ölümlü iş kazalarında dünyada ilk sırada yer alan Türkiye’de, ekonomik sıkıntıların yanı sıra işsizlik ve mobbinge maruz kalan 71 işçinin intihar ederek yaşamına son verdiği ortaya çıktı. 2017 yılında, 2013, 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan dönemde yaşanan işçi intiharlarının toplamına yaklaşıldığı görüldü. 90 işçinin intihar ettiği 2016 yılında ise önceki üç yılın toplamının üzerine çıkıldı. İşçi intiharlarında başı çeken nedenin ekonomik darboğaz olduğu belirtildi. Raporlara yansıyan verilere göre, intiharların büyük kısmının borçlar nedeniyle gerçekleştiği kaydedildi. İşsizlik ve mobbingin de işçi intiharlarında büyük payı olduğu vurgulandı. İş Güvenliği Meclisi Üyesi ve İş Müfettişi Şeref Özcan, son dönemde artan işçi intiharlarını BirGün’e değerlendirdi.

‘Sayı aldatıcı olmasın’
İntiharların iş yerinde gerçekleşmediği durumlarda iş kazası kapsamına alınmadığını belirten Özcan, “İşçi, çalıştığı yerdeki baskı yüzünden evinde veya çalışma alanının dışındaki herhangi bir yerde intihar edebilir. İlgili yasa, intiharın iş kaynaklı olduğu takdirde ‘iş kazası’ kapsamına alınmasını öngörüyor ancak bunu kanıtlamak işçi yakınları için bir hayli zor” ifadelerini kullandı. Raporlara yansıyan vaka artışının yanıltıcı olmaması gerektiğinin altını çizen Özcan, önceki yıllarda da intihar olaylarının fazla olduğuna dikkat çekerek, “Biliyorsunuz son dönemde ‘FETÖ soruşturmaları’ gündemimizde. Soruşturmalar neticesinde bu yıl İş Güvenliği Meclisi’nin erişim kanalları arttı ve daha çok vakaya ulaşmaya başladık” dedi.

İntihar artışında OHAL etkisi
İşçi intiharlarının 2016 ve 2017 yıllarında artmasında, OHAL’in doğrudan etkisi olduğunu söyleyen Özcan, “Kuralsızlaşma geliştikçe işçinin gelecek kaygısı da artar. OHAL ile birlikte, başta esnek çalışma saatleri olmak üzere, yapılan düzenlemeler işçide güven kaybına neden oldu” dedi. Özcan, iş yerindeki baskının ve kötü çalışma koşullarının önüne geçmek için sendikalı olmak gerektiğine vurgu yaparak, “İyi bir sendikal örgütlenme iş yerindeki mobbingin de önüne geçer. Çalışanın özel yaşamındaki problemleri saymazsak, iş kaynaklı intiharlar sendikal örgütlenmeyle çözülebilir” diye konuştu.

***

İntiharların işkollarına göre dağılımı

Son dört yılda 6 bin 500’e yakın işçi hayatını kaybederken, son üç yılda yaşanan intihara bağlı işçi ölümlerinin bilinen işkollarındaki dağılımı ise şöyle gerçekleşti:

»Ticaret, büro ve eğitim: 23 işçi.
»Savunma ve güvenlik: 15 işçi
»İnşaat: 11 işçi.
»Sağlık: 7 işçi
»Tarım: 5 işçi
»Konaklama-eğlence: 2 işçi
»Kimya: 2 işçi
»Taşımacılık: 2 işçi
»Tersane-gemi: 2 işçi
»Belediye-genel işler: 2 işçi
»Tekstil: 1 işçi
»Ağaç-Ormancılık: 1 işçi
»Bankacılık: 1 işçi

Kaynak: Birgün

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://selulozis.org.tr/yazilar/2017de-71-isci-intihar-etti-mustafa-mert-bildircin/