Nis 11

KARTONSAN GREVİ KAZANIMLA SONUÇLANDI

BASINA VE KAMUOYUNA

DİRENDİK VE KAZANDIK…

108 gündür onurlu mücadelesini bir gün bile yılgınlığa kapılmadan sürdüren ve bu inadının, direncinin ve mücadelesinin karşılığını alan onurlu Kartonsan işçileri ve onların saygıdeğer aileleri, Selüloz-İş ailesinin her bir üyesi, sendikalarımızın değerli yöneticileri ve üyeleri, siyasi partilerin, derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının değerli yöneticileri, il başkanları, üyeleri ve grevin birinci gününden sonuncu gününe kadar yanımızda olan; sesimizin, sözümüzün kamuoyuna duyurulmasını sağlayan çok değerli basın emekçileri hepiniz basın açıklamamıza ve etkinliğimize hoş geldiniz.

Selüloz-İş Sendikası olarak 22 Aralık 2022 tarihinde başlatmış olduğumuz Kartonsan grevi, 08.04.2023 tarihinde işverenle yaptığımız anlaşma sonucunda sonuçlandırılmış olup, grev uygulamamız 10.04.2023 sabah 08:00 itibariyle bitirilecektir.

SEKA işletmeleri kapanana kadar Selüloz-İş İzmit, İzmit de Selüloz-İş demekti. Aradan geçen yıllarda var olma mücadelesi veren ve bu mücadelenin sonucu olarak bugün tekrar söyleyecek sözü olan sendikamız, Kartonsan grevi ile kente bir kez daha kendini hatırlattı ve mücadelenin, direncin Selüloz-İş Sendikasının 70 yıllık tarihsel genlerinde olduğunu gösterdi. Kartonsan grevi ve grevin başarıyla sonuçlandırılmış olması, bu anlamda rakamlardan çok daha fazla anlam ifade etmektedir.

Selüloz-İş Sendikası olarak SEKA’lardan sonra bir taraftan her gün üye sayımızı arttırmaya çalışırken, bir taraftan da hem yeni örgütlenmelerle hem de mevcut işyerlerinde verdiğimiz mücadelelerle Türkiye işçi sınıfı hareketine hep örnek olmaya çalıştık. Yaklaşık son 10 yıllık süreçte, Eskişehir OMK grevi, İzmir Form Ambalaj grevi, İzmir Süperpak grevi, Sakarya Saica direnişi, hala devam etmekte olan Lila Kağıt direnişi ve son olarak Kartonsan grevi bir çırpıda verebileceğimiz örneklerdir. Gücümüz sayımızdan değil, tarihimizden ve mücadelemizden gelmektedir.

Değerli dostlar bildiğiniz gibi Türkiye’de grev hakkı neredeyse unutulan, unutulmayıp kullanılmak istenildiğinde de iktidarlar tarafından yasaklanan bir hak haline gelmiştir. Sadece mevcut iktidar döneminde toplamda 20 grev, erteleme adı altında yasaklanırken; 195 bin işçinin de grev hakkı elinden alınmıştır. Böylesine koşullarda 108 günlük grev yapmak, tüm ekonomik ve siyasal zorluklara karşın grevi sürdürmek ve başarıyla sonuçlandırmak Kartonsan grevinin başka bir kazanımıdır.

Kartonsan grevinin somut rakamsal kazanımlarına baktığımızda ise; bugün itibariyle en düşük brüt çıplak ücret 20 bin 115 TL, ortalama brüt çıplak ücret 22 bin 370 TL ve en yüksek çıplak brüt ücret de 28 bin TL’ye çıkarılmıştır. Sosyal yardımlarda ise yüzde 100 ile yüzde 130 arasında artışlar sağlanmıştır. Örneğin her ay ödenen ve 679 TL olan Sosyal Yardım yüzde 120’lik artışla 1500 TL’ye çıkarılmıştır. Yine her ay ödenen ve 423 TL olan Vardiya zammı yüzde 136’luk artışla 1000 TL’ye çıkarılmıştır. En önemli kazanımlardan biri ise, mevcutta 500 TL olan gıda çeki her iki bayramda 3’er bin TL olarak ödenmek üzere toplamda 6 bin TL’ye çıkarılmıştır.

Değerli dostlar tüm bu kazanımları elbette ki tek başımıza elde etmedik. Başta grevin özneleri olan ve grev alanını şenlik alanına çeviren Kartonsan işçileri olmak üzere, grevimizde bizi bir gün bile yalnız bırakmayan ve Konfederasyon ya da Sendika fark etmeksizin sınıf dayanışmasının en somut örneklerini gösteren tüm Sendikalara, Başkanlarına, yöneticilerine ve üyelerine teşekkür ediyoruz. Sadece örgütlü olan işçilere değil, grevimizi ziyaret eden tüm işçilere, emekçilere buradan teşekkür ediyoruz. Özellikle de kağıt toplama işçilerine…

Ayrıca bizleri yine grev alanında yalnız bırakmayan, kendi örgütleri içerisinde ve bu sayede de tüm halka sesimizi duyuran, TBMM’de önlüğümüzü giyerek sesimizin tüm Türkiye’ye ulaşmasını sağlayan, yaptığımız çocuk ve aile etkinliklerine sanatçıların gelmesini sağlayan tüm siyasi partilere, derneklere, bağımsız sendikalara ve sivil toplum kuruluşlarına ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Grevin ilk gününden itibaren çadır ve yemek desteği sunan ve ziyaretimize gelen Başiskele Belediye Başkanı ve su, çorba gibi yemek yardımları yapan İzmit Belediye Başkanı nezdinde bu iki belediyemizin tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

Yaptığımız işçi eğitimlerine gelerek grevi bir okul alanına çeviren tüm hocalarımıza ve her gün neredeyse yanımızda olan, kendi köşesinde ya da gazetesinde sesimize ses katan ve sözümüzün kamuoyuna ulaşmasını sağlayan tüm basın emekçilerine teşekkür ediyoruz.

Ayrıca grevin bitirilmesi noktasında irade gösteren ve anlaşmanın taraflarından biri olan Kartonsan işverenine de teşekkür ediyoruz

Burada herkesi saymamız mümkün değildir. Bu da şunu göstermektedir ki, bir grev ancak toplumsallaştığı ve haklı taleplerini ancak etkili bir biçim ve araçlarla ifade ettiği sürece başarılı olabilir. Bu nedenle grevimizin başarıya ulaşmasında emeği geçen tüm sınıf dostlarına tekrar teşekkür ediyoruz.

22 Aralık günü yağmurlu ve soğuk havada greve çıkarken “İnanın çocuklar, güzel günler göreceğiz, güneşli günler” demiştik ve sözümüzü tuttuk. Güneşli bir günde grevimizi kazanımla sonuçlandırdık.

Yaşasın işçilerin örgütlü mücadelesi!

SELÜLOZ-İŞ SENDİKASI YÖNETİM KURULU

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://selulozis.org.tr/haber/kartonsan-grevi-kazanimla-sonuclandi/