Ara 30

TÜRK-İŞ GENEL EĞİTİM VE TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERLERİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

teqi2udjguzeTÜRK-İŞ Konfederasyonu’nun düzenlediği 2016 yılının son eğitim semineri olan ‘Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreterleri’ toplantısı 28-29 Aralık 2016 tarihinde Bolu’nun Abant ilçesinde gerçekleştirildi. 

TÜRK-İŞ Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreterleri Toplantısının açılış konuşmasını Genel Başkanı Ergün ATALAY gerçekleştirdi. ATALAY konuşmasında dün sona eren ve yaklaşık 6 saat süren Başkanlar Kurulu Toplantısına değinerek gündemdeki konuları değerlendirdi.

15 Temmuz’un genel anlamda etkilerinin henüz tam manasıyla sona ermediğini belirten ATALAY; “Son olarak misafirimiz olan Rus Büyükelçisine suikast düzenlediler. Bunlar heryerdeler ve bir an evvel tespit edilmeli ve en ağır biçimde cezalandırılmalıdırlar. Fakat suçsuz olanlar kısa süre içinde belirlenmeli ve mağduriyetleri giderilmelidir.

15 Temmuz öncesi taşeron işçilerin ve  geçici işçilerin durumlarını konuşuyorduk, uzun bir süre bu sorunları gündeme getiremedik, yeni yeni başlıyoruz. Zonguldak’ta Başbakanımıza, geçen hafta ise Çalışma Bakanımıza ifade ettik, taşeronla beraber geçici işçilerin durumlarına çözüm bulmamız gerektiğini ifade ettim.

Yarın Asgari Ücret Tespit Komisyonu Çalışma Bakanlığında toplanacak. Daha önce ifade ettiğim gibi 1600 TL de ısrarcıyız. TÜİK tarafından açıklanan asgari ücret 1669 TL. Bizim açıkladığımız asgari ücretin ne kadar makul olduğunu gösteriyor. İşverenler 1600 tl verirsek batarız diyorlar. Ekonomi Bakanımız Çin’de bu ücretin üçte biri tutarında ücret alındığını ve bu tutar üzerinde tasarruf yapıldığını dile getirdi. Bu bir akıl tutulmasıdır”

Yeni anayasa çalışmalarına değinen ATALAY, özgürlükçü, demokratik, örgütlenmenin önünü açan ve ülkedeki herkesi kucaklayan bir anayasa istediğini belirtti.

Kaynak: Türk-İş

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/turk-is-genel-egitim-ve-teskilatlandirma-sekreterleri-toplantisi-gerceklestirildi/