Ara 26

TÜİK, Asgari Ücret Komisyonu’na aylık yaşam maliyeti verilerini sundu: Bir işçinin yaşam maliyeti 1669 lira

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda sunum yapan TÜİK temsilcileri, ağır işlerde çalışan bir işçinin aylık net yaşam maliyetini 1668 lira 90 kuruş olarak açıkladı.

tuik-asgari-ucret-komisyonu-na-aylik-yasam-maliyeti-verilerini-sundu-bir-iscinin-yasam-maliyeti-1669-lira-224766-5
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını dün gerçekleştirdi. İşveren temsilcisi TİSK’in ev sahipliğinde yapılan toplantıya Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık etti.

TÜİK rakamları sundu
Toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ‘ağır’, ‘orta ağır’ ve ‘hafif’ işlerde çalışan bir işçinin aylık net yaşam maliyetine ilişkin rakamları paylaştı. TÜİK temsilcileri, ‘ağır’ işlerde çalışan bir işçinin aylık net yaşam maliyetini 1668 lira 90 kuruş olarak açıkladı. TÜİK’in geçen yıl komisyona sunduğu rakam ise 1599 liraydı.

Bir işçinin aylık net yaşam maliyeti ‘orta ağır’ işlerde 1484 lira 30 kuruş, ‘hafif işlerde’ ise 1379 lira 40 kuruş olarak açıklandı. Komisyonun dördüncü ve son toplantısı, 29 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılacak.

‘Talebimizle uyuşuyor’
Türk-İş heyetine başkanlık eden Nazmi Irgat, toplantı sonrası BirGün’e yaptığı açıklamada, asgari ücretin 2017’de net 1600 lira olmasını talep ettiklerini, TÜİK’în bir işçinin aylık net yaşam maliyeti olarak komisyona sunduğu 1669 lira rakamının da bu talebi destekler niteliğinde olduğunu söyledi.

Son üç ayda ekonomide yaşanan gelişmeler dikkate alındığında TÜİK’in sunduğu bu rakamın bile gerçek durumu ortaya koymakta yetersiz kaldığını söyleyen Irgat, “Bu rakam belirlenirken bütün yılın ortalaması alınıyor. Ancak son üç ayda döviz kurunda yüzde 23-25 oranında artış yaşandı. Enflasyon yüzde 7 görünüyor ama insanlar tüketemediği için böyle görünüyor. Alım gücünün en çok düştüğü dönemi yaşıyoruz. Bir de bu rakam tespit edilirken işçinin ailesi hesaba katılmıyor” dedi. Bu gerçekler ışığında TÜİK’in sunduğu verilerin asgari ücret belirlenirken dikkate alınması gerektiğini belirten Irgat, son toplantıda hükümetin tavrının belirleyici olacağını ifade etti.

Kaynak: Birgün

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/tuik-asgari-ucret-komisyonuna-aylik-yasam-maliyeti-verilerini-sundu-bir-iscinin-yasam-maliyeti-1669-lira/