May 24

Form Ambalaj’da GREV Başladı!

BASININ VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE
Sendikamız Selüloz İş ile İzmir’de kurulu Form Koruyucu Ambalaj San. Ve Tic. Ltd. Şti. işyeri arasında yapılan toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.
İşverenin uzlaşmaz tavrı nedeniyle sendikamız almış olduğu grev kararını 24.05.2017 tarihinde uygulamaya koyarak grevi başlattı.
Her defasında vurguladığımız gibi grev bizim için hiçbir zaman amaç olmamıştır. Aksine haklarımızı almak için başvurduğumuz bir araçtır. Bu nedenle haklı taleplerimizin karşılanmadığı noktada grevimiz başlamıştır.
Form Koruyucu Ambalaj San. Ve Tic. Ltd. Şti. işyerinde sendikamız üyesi 43 işçi, bu güne kadar mahkum edildikleri ucuz işçilik cenderesini kırmakta kararlıdır.
43 işçi grevle işyerindeki ücret uçurumunun ortadan kaldırılmasını ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istemektedir.
43 işçi, işyerindeki ücret adaletsizliğinin sona erdirilmesi için, öncelikle düşük ücretli belli kişilere iyileştirilme yapılmasını, düşük ücretler belirli bir düzeye çekildikten sonra insanca yaşamaya uygun bir seyyanen zam istemektedir.
Türkiye de üst üste yaşanan grev yasaklarıyla düşük ücret işçiler için kadere dönüştürülmüştür.
Sendikamız Selüloz İş ve Form Koruyucu Ambalaj San. Ve Tic. Ltd. Şti. işçileri grev haklarını kullanarak, düşük ücret çemberini kırmakta kararlıdır.
İşveren, işyerinde ücret adaletsizliklerini, düşük ücretleri görmezlikten gelerek çok düşük bir ücret artışı önermiştir.
Toplu pazarlıkla asgari ücretin üzerine çıkılmadığı bir endüstri ilişkileri sistemi içerisinde, toplu pazarlık da, sendika hakkı da grev hakkı da anlamını yitirmektedir.
Bu nedenle, sendikamız ve üyesi işçiler, grev haklarını kullanarak, toplu pazarlığın bir anlamı olduğunu, nimet külfet dengesinin ancak toplu pazarlıkla gerçekleştirilebileceğini, işçilerin düşük ücrete mahkum olmadıklarını, grev hakkının işverenin uzlaşmaz tavrını kırmak için var olduğunu, düşük ücret kısır döngüsünün kırılabileceğini göstermek için grevi başlatmışlarıdır.
Üyemiz işçilerin başarısı tüm işçilerin başarısı olacaktır. Üretimin insani boyutunu görmek istemeyenlere, işçilerin de insanca yaşama hakları olduğunu göstermek için, emekten yana, adaletten yana, demokrasiden yana tüm güçleri Form Koruyucu Ambalaj San. Ve Tic. Ltd. Şti. işçilerinin başlattığı grevle dayanışmaya çağırıyoruz.

Selüloz İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/form-ambalajda-grev-basladi/