Haz 19

SELÜLOZ İŞ’TEN KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Selüloz İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, yeniden alevlenen ve tartışılan Kıdem Tazminatı konusuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, ‘Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı tarafından “İstidam Kalkanı Paketi” kapsamında açıklanan ve yaklaşık 60 yıldır devam eden tartışmalara bir yenisini ekleyen kıdem tazminatının fona devredilmesi meselesi yeniden gün yüzüne çıkarıldı.’ Denildi.

SELÜLOZ İŞ’TEN KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı tarafından “İstidam Kalkanı Paketi” kapsamında açıklanan ve yaklaşık 60 yıldır devam eden tartışmalara bir yenisini ekleyen kıdem tazminatının fona devredilmesi meselesi yeniden gün yüzüne çıkarıldı.

Açıklanan pakette genel olarak iki formülden söz edilmekte ve kurulması planlanan bireysel hesaba dayalı kıdem tazminatı fonunun tamamlayıcı emeklilik sisteminin bir parçası olması öngörülmektedir. İlk formülde; bugün itibariyle her hizmet yılı için 30 günlük ücret üzerinden ödenen kıdem tazminatının 19 gününün mevcut sistem çerçevesinde devam etmesi, 11 gününün ise, kıdem tazminatı fonuna devredilmesi planlanıyor. Yani, işçi mevcut durumda kıdem tazminatını hak ederek işten ayrıldığında 30 günlük ücret üzerinden tazminatını alırken, planlanan sistemle bu 19 güne düşecek ve geriye kalan 11 günü emekliliğinde ya da belli bir yaşa geldiğinde (56 yaş deniyor) alabilecek.

İkinci formülde ise kıdem tazminatı fonu için yüzde 6 oranında prim kesilecek. Bunun 4 puanı işveren, 0.5 puanı işçi priminden oluşacak. Devlet 1 puan katkıda bulunacak. Vergi indirimi yoluyla da 0.5 puanlık ilave prim katkısı yapılacak. Böylece toplam prim tutarı yüzde 6 olacak. Bu formülde de bugün aylık yüzde 8.33 olan kıdem tazminatının oranı yüzde 6’ya düşürülecek.

Görüldüğü gibi, her iki formülde de bugünki koşullardan geriye gidilerek, işçilerin alın teri, iş güvencesi, çocuklarının düğün parası olan, emekli olduklarında hayalini kurdukları evin teminatı olan kıdem tazminatı hakkı ortadan kaldırılmak istenmektedir.

Kıdem tazminatı yaklaşık 90 yıldır işçilerin en temel hakkı ve güvencesidir. Bizler geçmişten aldığımız bu emaneti, çocuklarımıza bırakmaya kararlıyız. Konfederasyonumuz Türk-İş’in her fırsatta söylediği gibi, kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir ve genel grev sebebidir.

Selüloz-İş Sendikası olarak kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya, budamaya ya da kapsamını daraltmaya yönelik her türlü girişimin bugüne kadar karşısında olduk, bundan sonra da karşısında olmaya devam edeceğiz. Kıdem tazminatı konusunda ihtiyaç fon değil, tersine bugünki sistemin kapsamının genişletilmesi ve istisnasız bütün işçilerin kıdem tazminatı alabilecekleri bir mevzuatın gerekliliğidir. Yani her işçi en az bir yıl çalışma koşulu aranmaksızın,  işten çıkış şekli fark etmeksizin kıdem tazminatını alabilmelidir. Çünkü kıdem tazminatı işçinin çalışırken hak ettiği ve işten ayrıldığında aldığı bir ücret, bir hak ve emeğinin karşılığıdır.

Kaynak: tekkocaeli

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/seluloz-isten-kidem-tazminati-aciklamasi/