Haz 28

Saica Direnişi Uluslararası Destekle Büyüyor!

2019’un Nisan ayında örgütlenmesini tamamladığımız ve yetki tespiti başvurusu yaptığımız İspanyol Menşeili Saica Pack Sakarya Ambalaj işyerinde 29 Mayıs 2019 tarihinde 6 işçinin işten atılması üzerine başlattığımız direniş 1. ayını geride bıraktı.

Direniş gerek yurtiçindeki sınıf dostlarının etkisiyle gerekse de uluslararası düzlemde gelen somut dayanışmalarla büyümeye devam ediyor. Son olarak 27 Haziran 2019 tarihinde İspanya’daki Saica işçilerinin de örgütlü olduğu UGT-FİCA Sendikasının Genel Sekreteri José Carlos Ruiz Palacios direniş çadırını ziyaret ederek, uluslararası sınıf dayanışmasının en somut örneğini gösterdi. Carlos işçilere yönelik yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Fabrika genel merkezine burada mektup gönderilmiş, işten çıkarılma neden çok farklı başka şekilde anlatılmış. Sizin anlattığınız farklı. Söylediğinize göre sendika isteyen işçiler işten atılmış. Biz İspanya’da bu konuyu sendikacılar olarak gündemimize alacağız. Sizin buradaki eylemlerinizi, resimlerle haber olarak sendikamızın web sitesinde yayınlayarak, kamuoyu oluşturacağız. İspanyada Saica Pack şirketinin yönetim kurulu başkanı ile bir araya gelerek, Türkiye’de firmalarından atılan işçiler konusunu konuşacağız. Diğer çalışan 120 kişinin iş güvencesini konuşacağız. Mutlak bir sonuç alınması için gereken mücadeleyi vereceğiz. İlerleyen günlerde, İspanya’da şu an tarih için bir şey söyleyemem şirketin yönetim kurulu başkanı ile bir araya mutlaka gelinecek. Size yardımcı olmak için geldim. Saica Pack doğu yer, bir aile şirketidir, siz de bu ailenin bir parçasısınız”

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/saica-direnisi-uluslararasi-destekle-buyuyor/