Nis 28

Çalışma Ekonomisi Doktoru Murat Özveri, “Adaletin İş Yüzü”nde işçilerden gelen soruları yanıtlıyor.

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken ve tüm yetkililer evde kalın çağrısı yaparken işçiler fabrikalarda, marketlerde ve evlerde çalışmaya devam ediyor. Ayrıca bu salgından etkilenen işverenler işçilerini çeşitli izin uygulamaları ile izne gönderiyor. Aşağıdaki videolarda Sendikamız Hukuk Müşaviri Av. Dr. Murat Özveri işçilerden gelen ve bugün çalışma yaşamının yakıcı sorunları olan konulara açıklık getiriyor.

?️ Sokağa çıkma yasağının işçi ücreti üzerindeki etkisi nedir❓ ?️ Sokağa çıkma yasağı nedeniyle işe gidemeyen işçi ücrete hak kazanabilir mi❓

??‍♂️ İşçi, rızası olmadan zorla yıllık izne çıkarılabilir mi? ??‍♂️ Koronavirüs sebebiyle çalışılmayan günler yıllık izinden düşülebilir mi?

?️ Sokağa çıkma yasağına rağmen işveren işçiyi çalışmaya zorlayabilir mi❓

?️ Telafi çalışması nedir? Koronavirüs yasakları dolayısıyla işçiye telafi çalışması yaptırılabilir mi?

??‍♀️ İşçi, onayı olmaksızın ücretsiz izne çıkarılabilir mi? ??‍? Ücretsiz izin uygulamasını kabul etmeyen işçinin hakları nelerdir?

? İşçiye imzalatılan ve “Kovid-19’a yakalanmam halinde işverenin herhangi bir sorumluluğu yoktur” yönünde ifadeler içeren belgelerin geçerliliği var mıdır?

??‍? Kısa Çalışma Ödeneği nedir, hangi işçiler yararlanabilir? ?? Ödenek miktarı ne kadardır? ??‍? Aradaki ücret farkı işveren tarafından ödenir mi?

?️ Ücretsiz izin ne kadar süre ile uygulanabilir, bu sürede işçiye ödeme yapılır mı? ?️ İşveren, Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmadan işçiyi ücretsiz izne çıkarabilir mi?

? Kronik rahatsızlığı bulunan veya 65 yaşın üstünde olan işçiler, koronavirüs salgını süresince zorla çalıştırılabilir mi?

? İşyerinde koronavirüs vakası tespit edilmesi işçiye iş sözleşmesini fesih hakkı verir mi?

?️ ??‍? Çalışmaktan kaçınma hakkı hangi durumlarda kullanılabilir? Çalışmaktan kaçınma hakkını kullanmak için işçi, işverene bildirimde bulunmak zorunda mıdır?

? Koronavirüs nedeniyle işçi işten çıkarılabilir mi?

? Cumhuriyet tarihinde koronavirüs benzeri salgın hastalıklara karşı örnek mücadeleler olmuş mudur? ? Umumi Hıfzıssıhha Kanunu nedir, ne gibi düzenlemeler içerir?

??‍♀️‍? İşçinin işyerinde koronavirüse yakalanması iş kazası sayılır mı?

?️ İşçinin işinin, gelirinin ve sağlığının korunması için neler yapılmalıdır; mevcut düzenlemeler yetersiz midir?

? İşyeri Kovid-19’dan etkilenmeyen bir işveren, buna rağmen işçiye ücretsiz izin uygulamasını dayatabilir mi? ? Ücretsiz izin uygulamasına karşı işçinin hakları nelerdir?

? Ücretsiz izne çıkarılan işçilere verileceği açıklanan ücret desteğinden faydalanma şartları nelerdir? ? Yasa öncesinde ücretsiz izne çıkarılanlar ve emekliler bundan faydalanabilir mi?

?Ücretsiz izin nedeniyle Ücret Nakit Desteğinden faydalanabilmek için başvuruyu kim, nasıl ve nereye yapacak? ?Başvuru sonrasında ödeme ne zaman, nasıl yapılır?

?️ İşten çıkarma yasağına rağmen işveren, iş sözleşmesini feshedebilir mi? ?️ Bu dönemde iş sözleşmesi feshedilenlerin hakları nelerdir?

?️ Ücretsiz izindeki işçilerin SGK primi yatırılır mı? Ücretsiz izne çıkarılan işçinin hakları neler?

? “Fesih yasağı” döneminde fesih gerekçesi gerçeğe aykırı bir şekilde “haklı neden” olarak bildirilen işçi, ücret desteğinden faydalanabilir mi?

? “İşten atma yasağı” döneminde işçi, iş sözleşmesini feshedebilir mi?

Kaynak: Evrensel

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/calisma-ekonomisi-doktoru-murat-ozveri-adaletin-is-yuzunde-iscilerden-gelen-sorulari-yanitliyor/