Eki 27

20. OLAĞAN GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK

Sendikamız Selüloz-İş, 23-24 Ekim tarihlerinde Kocaeli’nde 20. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi.

Genel Kurul, Eğitim ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkanvekili Kemal Yıldırım’ın açılış konuşması başladı. Daha sonra ise, 2019 yılında kaybettiğimiz Genel Başkanımız Ergin Alşan anısına hazırlanan kısa film gösterimi yapıldı.

Kısa film gösteriminin ardından Kongreyi yönetmek üzere Divan Kurulu seçildi. Divan Kurulu başkanlığına Türk-İş İstanbul Bölge Başkanı Adnan Uyar, Başkanvekilliklerine Türk-Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız ve Tek Gıda-İş Kocaeli Şube Başkanı Ali Bostan seçilirken, Kâtip üyeliklerine ise üyelerimizden Levent Yıldız ve Şener Ulupınar seçildi.

Kongremizde çok sayıda katılımcı yer aldı. Kongreye TÜRK İş Konfederasyonu Başkanı Ergün Atalay, SGK Yönetim Kurulu Üyesi ve Eski Türk İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Hasan Ayaz, İzmit Belediyesi Sivil Toplum Örgütleri Sorumlusu Eray Bodur, Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz, Petrol İş Sendikası Genel Sekreteri Salih Akduman, Deriteks Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Genel Başkan Danışmanı Binali Tay, Deriteks Sendikası Genel Sekreteri Ayhan Yanılmaz, Ağaç İş sendikası Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yılmaz, Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Ertuğrul Çıvar, Ağaç İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Cengiz Türker, Petrol İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Nesimi Yetişoğlu, Petrol İş Sendikası Kocaeli Şube Başkan Yardımcısı Teoman Aydınoğlu, Belediye İş Sendikası Şube Başkan Yardımcısı Bektaş Mert, Selüloz İş Sendikası Eski Genel Başkanı Fikri Karakadılar, Selüloz İş Sendikası Eski Afyon Şube Başkanı Fahrettin Kaya, Selüloz İş Sendikası Eski Çaycuma Şube Başkanı Süleyman Karakabak, eski SEKA çalışanları, Rahmetli Genel Başkanın Oğlu Eray Alşan, Ağabeyi Erkan Alşan katıldı.

Genel Başkanımız Aydın Parlakkılıç yapmış olduğu açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Sendikamız fiilen iki kez kurulmuştur. Sendikamızı 1950 ‘li yılların imkansızlığı içerisinde var eden tüm büyüklerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. 2000’li yıllar ise sendikamızın fiilen ikinci kez kuruluş aşamasıdır. Bu kuruluşun öncüsü, ateşleyicisi, genç yaşta kaybettiğimiz, birlikte 20 yılı aşkın omuz omuza mücadele verdiğimiz başkanımız ağabeyimiz Ergin Alşan’dır. Kendisini bir kez daha huzurlarınızda rahmetle anıyorum.

Onun başlattığı ikinci kuruluş aşamasını, güçlenme aşamasına taşıyacağımızın inancını bir kez daha tekrarlıyorum. Bildiğiniz gibi dünya küresel iklim krizi, gelir dağılımındaki bozulma, ve salgın hastalıklarla bir anlamda varoluş mücadelesi vermektedir. Tüm bu sorunların altında kapitalizmin doyumsuz sömürü iştahı yatmaktadır. Kapitalizm insanı, doğayı, kısaca tüm gezegeni yok etme pahasına karlarına kar katma iştahından vazgeçmemektedir. Kapitalizmi dizginleyecek tek güç, bizlerin örgütlü mücadelesidir, Gezegenimizi yok olmaktan kurtaracak, insanlığı, insan onuruna yakışır bir dünyada yaşatacak, tek güç işçi sınıfının bilinçli örgütlü mücadelesidir. Yasal sistemin tüm engellemelerine karşın örgütlenmek için bir an bile durmayacağız.

Çok basit, çok temel bir gerekçemiz var. İnsanca yaşamak istiyoruz. Pandemi sürecini gördük. Birlikte yaşadık. Pandeminin tüm risklerini göğüsleyip, üretimi devam ettiren işçilere, ne yazık ki pandeminin faturasını ödetmeye çalışan bir anlayış karşımıza çıktı. Hak etmediğimiz halde, pandemi sürecinin tüm olumsuzluklarını göğüslemek zorunda kaldık. Kuşkusuz, biz üretimden yanayız. Kuşkusuz, biz üretirken çevrenin korunmasından yanayız. Kuşkusuz, bu uğurda risk de almak zorundayız.

Ancak aldığımız riskle uyumlu, insanca yaşama hakkımızdan, çocuklarımızın geleceğinden ödün vermeyiz, vermeyeceğiz. 2020 yılı başında yeni göreve geldiğimizde, bazı toplu iş sözleşmelerimiz pandemi nedeniyle bakanlık tarafından yetki sistemi durdurulduğundan 9 ay sürdü. Buna rağmen o zor şartlarda başarılı, iyi sözleşmeler yaptığımıza inanıyoruz. Ayrıca örgütlenme çalışmalarımızı da yine bu zorlu sürecin halen sürmesine rağmen hızını kesmeden devam ettiriyoruz. Bu mücadelenin başarı ile sürdürülebilmesi için daha çok örgütlenmek, örgütlülüğümüzü güçlendirmek zorundayız.

Sendikamızın en üst organı olan genel kurulumuzda, hepinizin huzurunda bir kez daha tekrarlıyorum ki; Sendikamız üyelerinin, Türkiye işçi sınıfının, hak ettiği insanca yaşam koşullarına kavuşması için, yapmamız gereken ne varsa, hiçbir bahanenin arkasına saklanmadan, tüm gücümüzle, yapmaya devam edeceğiz. Başarılı olup olmayacağımızı bizim kişisel gayretimizin ötesinde sizlerin bizlere vereceği destek, sizlerden alacağımız güç belirleyecektir.”

Kongremizde Türk-İş’imizin Genel Başkanı Ergün Atalay da bir konuşma gerçekleştirdi. Atalay konuşmasında şunlara değindi:

“Selüloz İş sendikası benim için biraz daha önemli. Bundan önceki genel başkanımız benim arkadaşımdı, benim kardeşimdi benim komşumdu. Allah rahmet eylesin. Burası benim evim, beni kabul ettiğiniz işçin teşekkür ederim.

Bizler kamu sözleşmeleri, kıdem tazminatı ve asgari ücret görüşmelerinde gündeme geliyoruz. Öyle bir döneme geldik ki gazetenin biri 365 gün övüyor diğeri de 365 gün eleştiriyor. Sonra dönüp bakıyorsun ikisinde de sendika yok. Örgütlenmeye müsaade etmiyorlar. Kurumsal bütün kurumlarda hemen hemen her yerde örgütlüyüz. 1 milyon 200 bine yakın üyemiz var. Siyasi partinin, belediyenin, işverenin sendikası olmaz. TÜRK-İŞ işçinin ve tüm ülkenin sendikasıdır. Kayıt dışılığı kayıt içine alırsak sorunlarımızın %90’ını çözeriz. Evvela tüm siyasi liderler başta kendi ve çevrelerindekilerin işyerleri olmak üzere buraları örgütlenmeye teşvik etmelidir.” dedi.

Kongrede çok sayıda katılımcı söz aldı ve görüşlerini dile getirdi. Tek liste halinde seçime gidilen Kongrede, Genel Başkanlığa Aydın Parlakkılıç, Genel Başkanvekilliklerine de Kemal Yıldırım ve Hasan Çetinkaya aday oldular.

Kongrenin ilk gününün sonunda adaylar konuşmalarını gerçekleştirdiler ve ilk gün sona erdi. Kongrenin ikinci günü olan 24 Ekim’de yapılan seçimlerin ardından da Yönetim, Disiplin ve Denetim Kurullarımız belli oldu.

Buna Göre;

Yönetim Kurulumuz: Genel Başkan Aydın Parlakkılıç, TİS ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkanvekili Hasan Çetinkaya, Eğitim ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkanvekili Kemal Yıldırım

Denetim kurulu: Mehmet Palabıyık, Abdullah Acar, Ahmet Uysal.

Disiplin kurulu: Yasin Ceylan, Ahmet Seçkin Erdoğan, Hasan Özdemir.

Oluşan yeni yönetime ve seçilen tüm adaylara başarılar diliyoruz ve sendikamıza hayırlı olmasını diliyoruz.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/20-olagan-genel-kurulumuzu-gerceklestirdik/