Tem 05

1 TEMMUZ 2022 İTİBARIYLA NET ASGARİ ÜCRET: “5 BİN 500 LİRA 35 KURUŞ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, İstanbul Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, yeni asgari ücrete ilişkin düzenlenen basın toplantısına katılarak 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni Asgari Ücreti açıkladı.

Toplantıya TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak AKKOL ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyeleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yeni asgari ücrete ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, bir süredir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi geliştirdiği yeni bir programı uyguladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, yaklaşık 4 yıldır uyguladıkları ekonomik programda da önceliğin hep insanların işleri, aşları, huzurları, umutlarının korunması ve geliştirilmesi olduğunu ifade ederek “Bunu da bir yandan ülkemizi terör örgütlerinin tasallutundan kalıcı şekilde kurtararak diğer yandan da yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme esasına dayalı Türkiye Ekonomi Programı’yla yapıyoruz. Hamdolsun, terörle mücadelede çok iyi bir seviyeye geldik. Ekonomi programımızı da kararlılıkla uygulayarak ülkemizi bu küresel fırtınadan en az kayıp ve en fazla kazanımla çıkartmanın gayreti içindeyiz. Salgın döneminde bu yaklaşımın faydalarını kendimizi dünyadan pozitif yönde ayrıştırarak gördük.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeni asgari ücrete yüzde 30 artış yapılarak net 5 bin 500 lira 35 kuruşa yükseltildiğini açıkladı.

Buna göre, asgari ücret aylık brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanacak.

Asgari ücretin SGK primi (işçi payı yüzde 14) 905 lira 94 kuruş, işsizlik sigortası primi (işçi payı yüzde 1) 64 lira 71 kuruş, SGK primi (işveren payı yüzde 15,5) 1003 lira 1 kuruş, işsizlik sigortası primi (işveren payı yüzde 2) 129 lira 42 kuruş olarak hesaplandı.

Asgari ücretle çalışan bir işçinin işverene maliyeti ise 5 puan prim teşvikiyle 7 bin 603 lira 43 kuruş oldu.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://selulozis.org.tr/haber/1-temmuz-2022-itibariyla-net-asgari-ucret-5-bin-500-lira-35-kurus/