Ara 11

Süperpak Grevi 6. Ayında Dayanışma Gecesi İle Devam Etti

20 Haziran’dan bu yana grevde olan MM Süperpak işçilerinin grevi neredeyse 6. ayını doldurmak üzere. 175 gündür grevde olan işçiler, düzenlenen dayanışma gecesinde haklı taleplerini bir kez daha dile getirdiler: İnsanca bir yaşam, insanca bir ücret.

İzmir/Torbalı’da gerçekleştirilen dayanışma gecesi grevdeki işçilerin sınıf kardeşleriyle bir araya gelmesine aracı oldu. Başta Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ve bağlı sendikalar olmak üzere, sendika ve işyeri/işkolu ayırmaksızın tüm emekçiler dayanışma gecesinde grevdeki işçileri yalnız bırakmadılar. Birçok sendika, siyasi parti, dernek, STK ve işçilerin katıldığı dayanışma gecesinde somut dayanışmanın önemi bir kez daha gösterildi.

Gecede ilk olarak Sendikamızın Genel Başkanvekili Aydın Parlakkılıç bir konuşma gerçekleştirdi. Parlakkılç konuşmasında şunları söyledi:

“Sevgili İşçiler, Konfederasyonumuz Türk-İş’in değerli Bölge Temsilciliği,

Sınıf dostu sendikalarımızın başkanları ve temsilcileri,

Siyasi partiler, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri,

Emekten yana olan sevgili basın emekçileri ve bu gecenin gerçek sahipleri onurlu SÜPERPAK İŞÇİLERİ hepiniz dayanışma gecemize hoş geldiniz. Sizleri Selüloz-İş sendikası adına en içten duygularım la selamlıyorum.

Hepinizin de bildiği gibi böylesine uzun süren grevleri büyütmenin, grevdeki işçilere moral ve destek olmanın en iyi yolu, somut dayanışma eylemleridir. Bu nedenle bu gecenin önemi bizler için oldukça fazladır. Siz sınıf dostlarını yanımızda gördüğümüz için, omuz omuza bizlerle durduğunuz için hem mücadelemize olan inancımız artmakta hem de işçi sınıfının böylesine parçalandığı bir dönemde tarihe not düşülmektedir.

Bir yandan kriz koşulları ve sermayenin tutumu işçilerin durumunu kötüleştirirken, diğer yandan işçiler bu duruma karşı önemli mücadele pratikleri de geliştirmektedirler. Gerek sendikalaşma mücadelesi olsun gerekse de bizim gibi sendikalı bir işyerinde grev hakkının kullanılması olsun, işçiler ortak olarak insanca çalışma koşulları ve yaşam için mücadele etmektedirler. Tariş, Cargill, Flormar, Süperpak, Gülsan, Aygün Alüminyum, Babacanlar Kargo, Aydın Belediyesi, Köroğlu İnşaat, Eskişehir, Urfa ve Muğla Taşıt Muayene istasyonları, Tayaş gıda ve BBS Metal’de 707 işçinin sendikalaşma ve işlerine geri dönme mücadelesi sürüyor.       

Mücadelemiz daha bitmedi, başarıyla sonuçlana kadar direnmeye devam edeceğiz. Bu akşam gösterdiğiniz gibi bu grev devam ettiği sürece desteklerinizi esirgemeyeceğinizi biliyoruz ve bundan güç alıyoruz. Yazarın da dediği gibi Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez. Belki şu an dikenli yollardan geçiyoruz ama biliyoruz ki sonunda çiçekli yollar bizi bekliyor.”

Daha sonra söz alan İzmir Süperpak işyerinin baştemsilcisi İsmail Güderoğlu ise, hem dayanışmanın  hem de grev sürecinde tüm zorluklara rağmen sendikalı olmanın, direnmenin önemine önemine vurgu yaptı.

Güderoğlu’ndan sonra ise sahneye, sendikal haklarını kullandıkları gerekçesiyle işte atılan ve bir aydır fabrika önünde mücadele yürüten TARİŞ işçileri çıktı. İşçiler dayanışmanın önemine vurgu yaparken, başarının hep birlikte mücadele ederek geleceğini söylediler.

Açılış konuşmalarından sonra ise efeler zeybek gösterisi yaparken, çeşitli müzik grupları ise türküler ve halaylar ile geceye katkı sundular. Bir de şiir dinletisinin olduğu gece, sloganlarla, birlik mesajlarıyla sona erdi.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://selulozis.org.tr/haber/superpak-grevi-6-ayinda-devam-ediyor/