Eyl 26

GENEL BAŞKAN ATALAY, TÜRK-İŞ KADIN ÇALIŞMALARI TOPLANTISI’NA KATILDI

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 22 Eylül 2022 Perşembe günü TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde düzenlenen TÜRK-İŞ Kadın Çalışmaları Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Toplantıda konuşan Genel Başkan ATALAY, kadınların çalışma hayatında çeşitli ayrımcılıklara maruz kaldığını belirterek, düşük ücret , Mobbing ve kötü çalışma koşullarının dünyanın dört bir yanında kadınların ortak sorunu olduğunu söyledi.

“İşçilerin vergiyle ilgili taleplerini gündeme alın”

Çalışanların gelir vergisiyle ilgili sorunlarının olduğunu ve bu sorunları, çözülene kadar gündeme getirmeye devam edeceklerini vurgulayan ATALAY, şöyle konuştu:

“Mesela 10 bin lira ücret alan bir işçide, ocak ayında 630 lira vergi kesintisi yapılırken, eylül-ekim aylarında ücretinde 1900 liraya yakın kesinti yapılıyor. Bu sürdürülebilir bir şey değil. İşçiye ocak ayında verilen ücret aralık ayında da verilmeli. Vergi konusu dayanılacak gibi değil buna bir çözüm bulmak lazım.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakani Nureddin NEBATİ’ye de çağrıda bulunan Genel Başkan ATALAY, bir an evvel isçilerin vergiyle ilgili taleplerini gündeme almalarını isteyerek, “Meclis yasama yılında açıldıgı zaman birinci gündem vergi olsun. Bunu çözün. Çözmezseniz bu meseleyi her gün dillendirmeye, kamuoyunun önüne taşımaya ve bu meseleyi her gün sizin önünüze getirmeye devam ederiz” dedi.

“Örgütlenmeyle ilgili yeni düzenle gerekli”

Genel Başkan ATALAY, sendikal örgütlenmenin önünde ciddi engeller bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Ülkemizde, sendikal örgütlenme yüzde 14 düzeyinde. İşçilerin yüzde 86’sında sendikalar örgütlü değil. Bizim ülkemizde örgütlenmeye kalktığınız zaman, örgütleneyim dediğiniz zaman işçileri kapının önüne koyuyorlar. Örgütleneyim dediğin zaman işçilerin iş yerini değiştiriyorlar. Örgütlenme dediğin zaman mobbing uyguluyorlar. Partilerin her hafta grup toplantıları var. Bir kere de çıkın biriniz deyin ki ‘Ey kamuoyu size sesleniyoruz. Örgütlenmeden korkmayın’. Örgütlenme olduğu zaman biz bu sorunları hallederiz” diye konuştu.

Sendikal örgütlenmeyle ilgili yeni yasal bir düzenlemenin gerekli olduğunu vurgulayan ATALAY, “Çalışma Bakanı, zaman zaman bizim söylediğimiz şeyleri ifade ediyor. Çalışma Bakanı, tek başına burada yeterli gelmez, gücü yetmez. Siyasi iktidarın da gücü yetmez. Bütün partiler, bu meseleye el atmazlarsa biz bu meseleyi çözemeyiz.” dedi.

Kamuda taşeron işçilik kavramının tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren Atalay, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) meselesinin de beklentiler doğrultusunda çözüme kavuşturularak, ülkenin gündeminden çıkartılmasını talebinde bulundu.

Toplantıya, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreter Ramazan AĞAR, Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR ve TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların kadın temsilcileri de katıldı.

Kaynak: Türk-İş

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://selulozis.org.tr/haber/genel-baskan-atalay-turk-is-kadin-calismalari-toplantisina-katildi/