Eki 23

ATALAY, SELÜLOZ-İŞ SENDİKASI GENEL KURULU’NA KATILDI

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 21 Ekim 2017 Cumartesi günü Selüloz-İş Sendikası’nın 19. Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Selüloz-İş Sendikası Genel Kuruluna katılarak çalışma hayatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İŞ KAZALARI

Şırnak’ta kömür ocağında meydana gelen göçüğe değinen ATALAY “Soma’nın üzerinden yıllar geçti. 18 duruşma yaşandı ama hala sorumluları belli olmadı. İşçiler toplu ölünce haber oluyorsunuz. Eğer tek tek ölürseniz ne haber olursunuz, ne de kimse duyar. Birkaç gün önce Şırnak’ta,  ruhsatsız kapalı olan bir ocak çalıştırılıyor ve neticesinde 7 insanımız göz göre göre toprağın altında can verdi. Bu ilin valisi, kaymakamı, polisi, belediye başkanı yok mu? İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mükemmel bir yasa çıktı. Bu yıl da geçici işçilerle ilgili yasa çıktı. Çalışma saatleri, servisi, doktoru her şeyi belirlenmiş. Ama 10-11 yaşında olan kız çocuklarımız pamuk tarlalarında can veriyor. Biz çok şey istemiyoruz, asansörde ölmek istemiyoruz, çadırda değil barakada uyumak istiyoruz, elektrik kablolarının açıkta olmamasını istiyoruz, yasaların uygulanmasını istiyoruz. Tarlalarda pamuk çuvallarının içinde, fındık toplarken ölmek istemiyoruz. Bu ülkenin valileri kaymakamları bunları görüyor. Bu yasaların uygulanmasını işverenlerin insafına bırakmayın. İşverenler bu yasaları uygulamıyor.” dedi.

15 TEMMUZ

15 Temmuz hain işgal girişimine de değinen ATALAY, “15 Temmuz diye bir bela başımızdan geçti ve geçmeye devam ediyor. Bu bir projeydi. Ne yazık ki biz ve bizi yönetenler bunu göremedi ve şimdi bedelini ödüyoruz. Amerika kendine zarar veren birini bırakın 17 yılı, 17 saat izin vermez. FETÖ örgütünün dünyanın birçok ülkesinde okulları var. Benim iktidarım da muhalefetimde Markel’den, Hollanda’dan, Tramp’tan daha iyi. Böyle bakmazsak yol alamayız. Bu ülkeler PKK’den FETÖ’den kaçanları ülkelerine alıyorlar ama Suriye ve Irak’ta ki savaştan kaçanları almıyorlar.  Alevi, Sunni, Kürt, Türk biziz ve biz olmak zorundayız. Böyle düşünürsek bizi kimse bölemez.” dedi.

KIDEM TAZMİNATI 

Kıdem tazminatı ile ilgili her sene iki-üç kez gündeme geldiğini belirten ATALAY “ Bizim 1 milyon üyemiz var. Asgari ücretin 1600 lira olmasını istedim, çıkıp hayır dediler. Ben bunu unutmuyorum, siz de unutmayın. Seçim döneminde çıkıp size hatırlatacağım. Biz sıkıntının olduğu her yerde olmaya çalışıyoruz. Hepimizin görevi temsil ettiğimiz insanların hak ve özgürlüklerini korumaktır. İşçinin sendikası olur. İşverenin, belediye başkanının, milletvekillerinin sendikası olmaz. Belediye başkanı işçiye benim istediğim sendikaya geç yoksa seni FETÖ’cü ilan ederim diyor, bu ahlaksızlıktır.” diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİLİK

ATALAY, taşeron işçi sorunuyla ilgili olarak, “Bu sene bitmeden bu sıkıntıların çözüleceğiyle ilgili bütün devlet yetkilileri açıklamalar yapıyor. Ben de bu konudan umutluyum. Yılsonuna kadar taşeronun biteceği kanaatindeyim. Ama biterken işçilik işi yapanın işçi, memurluk işi yapanın memur olması gerekiyor. Taşerondaki arkadaşlarımızın talepleri bizim içi çok önemli. Biz çok büyük emek verdik. Eğer olumlu bir sonuç çıkarsa bu işin arkasında TÜRK-İŞ vardır” diyerek sözlerini tamamladı.

Genel Kurul toplantısına Genel Başkan Ergün ATALAY’ın yanı sıra, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR, Toleyis Genel Başkanı Cemali BAKINDI, Deriteks Sendikası Genel Başkanı Musa SERVİ, Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yücel YÜCEL, Teksif  Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ersin ÇELİK, TÜRK-İŞ Marmara Bölge Temsilcisi Adnan UYAR ve çok sayıda davetli katıldı.

Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin ALŞAN’ın tek aday olduğu genel kurulda bugün konuşmalar yapılırken, yarın ise seçim gerçekleştirilecek.

Kaynak: Türk-İş

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://selulozis.org.tr/haber/atalay-seluloz-is-sendikasi-genel-kuruluna-katildi/